PO 8:00-16:00, ÚT 8:00-15:30, ST 7:00-16:00, ČT 7:00-15:30, PÁ 8:30-12:30+420 222 733 313; +420 727 882 753info@endogastro.czOstrovského 253/3150 00 Praha 5

GASTROSKOPIE

= vyšetření jícnu, žaludku, dvanáctníku

Pomáhá při hodnocení různých poruch trávicí trubice (např. vředy, hiátová kýla, nádory, záněty, krvácení), a také při terapii (například odstranění polypů nebo stavění krvácení různými prostředky).


Kdy se provádí?

  • potíže s polykáním, váznutí sousta (dysfagie),
  • bolesti na hrudi, pálení žáhy (pyróza), návrat šťáv nebo obsahu žaludku do jícnu (gastroezofageální reflux),
  • dlouhodobý kašel bez známek plicního onemocnění,
  • přetrvávající bolest břicha, pocity tlaku, nadýmání, plynatost
  • přetrvávající nevolnost a zvracení
  • nevysvětlitelný úbytek na váze
  • zvracení krve (hemateméza)
  • černá dehtovitá stolice (meléna = při krvácení do horná části trávicí trubice))
  • anémie (chudokrevnost) nejasné příčiny
  • potvrzení diagnózy celiakie (intolerance lepku) – odběr vzorku tkáně dvanáctníku

Průběh gastroskopie

Jde o obvykle nebolestivé vyšetření. Většinou se provádí po lokální anestézii hltanu bez nutnosti sedace. Výkon lze také provést v „nitrožilní analgosedaci“, nebo za použití Entonoxu (rajský plyn). Použití Entonoxu má význam především u dráždivých nebo úzkostných pacientů, kdy výrazně zlepšuje komfort vyšetření.


Příprava před vyšetřením

Pro úspěšné provedení gastroskopie je nutné mít prázdný žaludek. Proto je nutné nejíst, nepít a nekouřit cca 6 hodin před výkonem. Je třeba upozornit lékaře na všechny alergie na léky, jakož i na zdravotní stav, např. plicní nebo srdeční onemocnění, používání léků proti srážení krve.


Průběh vyšetření

Během vyšetření dostanete minimálně lokální anestetikum do krku Navíc můžete dostat v intravenózní injekci sedativa nebo Entonox. Oboje vám pomůže lépe vyšetření zvládnout. Vyšetření se provádí vleže na levém boku po zavedení ochranného kroužku do úst = ochrana proti kousnutí do endoskopu.
Endoskop se zavádí hltanem do jícnu, nezasahuje do dýchací trubice, většina pacientů považuje vyšetření za mírně nepříjemné.


Co se stane po výkonu

Budete sledováni, dokud většina účinků léku nezmizí. Vaše hrdlo může být trochu bolavé a můžete se cítit nafouknutí kvůli vzduchu aplikovanému do žaludku během vyšetření. Po odchodu budete mít možnost jíst, pokud vám lékař nedoporučí jinak.
Pokud jste během procedury dostali sedativa, měl by Vás někdo doprovodit domů. I když se po zákroku cítíte bdělí, Váš úsudek a reflexy by mohly být po zbytek dne narušeny, proto nesmíte tento den řídit motorová vozidla.


Možné komplikace výkonu

Přestože se mohou vyskytnout, komplikace jsou velmi vzácné, pokud výkon provádí speciálně vyškolený a zkušený lékař. Vzácně může dojít ke krvácení v místě biopsie nebo po odstranění polypu, ale obvykle je minimální a zřídka vyžaduje následnou kontrolu. Perforace (protržení) stěny jícnu, žaludku nebo dvanáctníku vyžadující chirurgický zákrok je velmi vzácná komplikace. Někteří pacienti mohou mít reakci na sedativa nebo komplikace při plicních nebo srdečních onemocněních. Pokud se objeví po vyšetření obtíže s polykáním nebo bolest na hrudi je třeba okamžitě kontaktovat lékaře. Rovněž při nálezu černé řídké mazlavé stolice (meléna) je třeba ihned toto hlásit lékaři.



ENDOGASTRO

Gastroenterologická ambulance v Praze s týmem specialistů, kteří Vám pomohou s vašimi problémy se zažívacím traktem.